Quantcast
Channel: Toidutare
Viewing all 581 articles
Browse latest View live

Suitsuräime-seenepirukad

$
0
0
1. Sega küpsetuspulbriga segatud jahu pehme võiga. Lisa sool ja vesi ning hõõru ühtlaseks, lase külmkapis poolt tundi seista. Rulli tainas õhukeseks, umbes 5 mm paksuseks, keera kolmeks kokku. Lase veel 0,51 tund külmas seista.
2. Keeda riis pehmeks. Puhasta räimed ja tükelda liha. Haki seened ja kuumuta võis läbi, lisa kalale. Lisa ka
keedetud riis, hakitud munad, koor ja maitseained.
3. Rulli tainas 23 mm paksuseks. Lõika 810 cm läbimõõduga kettad, pane igale umbes 1 sl täidist, niisuta ääred veega ja keera kokku ning suru tihedalt kinni. Määri pealt munaga ja küpseta 225-kraadises ahjus 1015 minutit.

September

$
0
0
* Maruõnnelikuks teeb meid kõigepealt see, et Maru on Oma Maitses tagasi! Energiast ja lõpuni läbi tunnetatud toidumõtteist pulbitsevalt, hooaja värve endasse imedes ja neid siis meilegi jagades. Ei siin pikkO juttu olegi, tehke parem tema pakutud sügispirukat ja saategi aru, mis meid eufooriasse selle asja juures viib. Ka muid häid retsepte pudeneb seejuures kui varrukast. Laiu ja rikkalikke toidukäiseid Sulle pikkadeks aegadeks, Maru!

* Aga kas te seda teadsite, et Eestis on kuningriik! Ute kuningriik. Või hoopis Ute nõudeparadiis. Palju ilu ilmas näinud Kersti Rea võttis "hullu sakslase" Ute Wohlrabi "v a e s e s talumajas" nähtu igatahes jalust nõrgaks. Villeroy & Boch läbi aastakümnete. Läbi aastasadade! Ja palju muud ka. Just. Siinsamas Lõuna-Eestis.

* Edasi liigume Narva. Külla Aet Kiislale, kes ajab seal püstipäi ja lennukalt Eesti asja. Ja teeb süüa. Palju ja mõnuga, noppides vahepeal nagu muuseas ka kohalikult hoidistekonkursilt võidu omale. Aedil käis külas Tarvo Tangsoo ehk mees, kes teadis/teab veinisõnu mäletate OM märtsinumbrist ta veinikülmutamislugu? Praegusel õunaajal igati innustav ka see uuesti üle lugeda! Narvas aga veini ei joodud, valmisid hoopis hiigelsuured pelmeenid, silmupitsa, laisad vareenikud ja kuldkollane tomatimoos.

* Tiiu Suvi napsas kinni ja võttis letti aga ajakirjanik Neeme Raua. Jutud pikast-pikast New Yorgis veedetud ajast kõlavad pärismaalaseile kohati nagu Marco Polo pajatused, ausalt! Tulumaksuaruanded gaasiahjus! New York Timesi verised kirjeldused eestlaste verivorstiteost. "Seksi ja linna" parimad paigad. Ah, mis me siin ikka ümber jutustame, lugege ise!

* Aga nüüd aitab. Kannapööre ja metsa! Kohe! Sest on ju ikkagi september. HOOAEG! Kuivatatud lehterkukeseene ja kanamaksa pt, hapendatud kollariisikad, kitsemampli-peedikotletid, marineeritud kuuseriisikad, puravikud ja muud magusad seened, kiire kukeseene-fetapirukas, kuivatatud lehterkukeseene sool.

* Andra Kalda on täna köögis ja jätkab: Türgi oa määre, lihapalliborš, kukeseene-spinatipirukas pähklitega, ahjupasta törtsu rummiga, leivakreemikook pohladega.

* Samuti mõtleb Andra koolilaste peale kuidas nad ikka ise hakkama saaksid? Saavad küll. Uhkelt: võileivagrilli mustikapirukad maapähklivõiga, grillsaiad kukeseente ja suitsujuustuga, kartulibeebide ja suitsukanaga salat. Mis homseks õppida jäi?

* Maailmas tiirutame seekord Jordaanias. Võib-olla kõige üllatavam on seal magustoitude oivalisus. No tõesti on head, kusjuures kannatavad ka Eestis järele teha. Head proovimist!

* Ja muidugi annavad oma stabiilselt hea ja tõhusa panuse meie ajakirja ka Good Foodi kokad. Lisaks tavarubriigile esitlevad nad ka nelja maitsvat pastat.

* Gerli Ramler käis uudistamas, mida räägib Merike Tärk oma elust ja sojatoodetest. Ajakirjast lugu vaadates jääb lugejat pikaks ajaks saatma Merikese vanaemasoe naeratus.

* "Magusa elu" rubriik on ploomide ja põldmarjade päralt. Väga sügisesed. Väga maitsvad.

* Mis veel? Uurime, mida teha merikapsast. Selgitame välja parima lestasöögi pakkuja Saaremaal. Paneme suitsulesta ka talveks konservipurki! Piilume Elutuppa. Mekutame ebaküdooniat. Lugejaretseptis ootavad avastamist vale-Napoleon ehk mannapudrukook ja kohupiimasõrnikud. Maitseme ehtsaid ja kodumaiseid õunamahlu. Siiri Kirikal süveneb priimasse Nebbiolosse. Ja muidugi uudised, teadaanded, raamatututvustused, vahvad vidinad, toredad söögiainetutvustused ja kõik muu, mis toidusõpru veel rõõmustada võib.

* Lõppsõna ikka Jüri Pinolt. "Nii ei sööda!"

Aga sööme küll. Ikka, jälle ja mõnuga. Maitsvat ja seenerohket septembrit!
NB! Uuri ajakirjast ka fotokonkursi kohta!

Vietnami võileib

$
0
0
1. Alusta porgandi ja redise marineerimisest. Lõika porgand ja valge redis pikisuunas pöidlapikkusteks peenteks ribadeks.

2. Marinaadiks sega kokku 2 dl leiget vett, 1 tl soola, 5 sl suhkrut ja 0,5 dl 30% äädikat. Lase köögiviljaribadel vähemalt tund marinaadis seista.

3. Lõika saiast paraja pikkusega tükk ja poolita see pikisuunas. Noki sõrmede abil suurem osa saiasisu välja. Määri saiapooled heldelt majoneesiga ja soovi korral piserda peale pisut kala- või sojakastet.

4. Alumisele poolele laota korralik kiht värsket koriandrit, siis värske kurgi viilud. Järgmiseks kihiks on marineeritud ja korralikult nõrutatud redise- ja porgandiribad, seejärel paks kiht suupäraselt tükeldatud (toa)sooja BBQ-liha. Kõige peale aseta jalapeo-rõngad ja teine saiapool.

Visiitabielus toiduga

$
0
0
Üks su lemmikkirjanik Mihkel Mutt loob romaanis Elu allikad maapoiss Arved Mahtra tegelaskuju, kes tuleb Tartusse ülikooli, kaasas maalt pärineva elujõu iroonilise sümbolina seasink, mis justkui imeväel värske püsib ja alles viimastel lehekülgedel hallitama läheb. Kas oli võõrsil elades sinulgi kujundlikult Kessu sink kapis?

Ei olnud isegi külmkappi ennast ega igatsust Eesti järele. Lihtsalt sel kevadel tundsin, et on vaja kiiresti midagi muuta, ja otsustasin tagasi tulla. New Yorgi überurbanistlikud korterid on väikesed, köögid neis veel eriti väikesed. Algul ma ei uskunud, et seisavadki kodudes suured külmkapid tühjalt. Aga kui mu oma külmkapp katki läks, ei tulnud pärast sellest lahti saamist meeldegi uut osta. Gaasipliit kööginurgakeses oli ka välja lülitatud, ahjus hoidsin arveid, tulumaksuaruandeid ja reisidelt kogunenud mündikesi. Ma täitsa mõistsin naabrit, kelle unistus oli muuta oma köök suureks riidekapiks!

Kas sa Eesti toidu järele ei igatsenud?

Kohalikus Eesti Majas tehakse häid toite. Mul oli baaridaamiga kokku lepitud, et kui on maksakaste, siis ta saadab mulle sõnumi. Teine võimalus koduse toidu järele oli Brighton Beachil venelaste söögikohtades. Aga New Yorgis on võimalus süüa kõike, mida hing ihaldab, ja Eesti toidule sageli ei mõelnud.

Kas sa mõnikord oma New Yorgi tuttavatele nimetasid, et tuled maalt, kus vanasti anti mahakukkunud leivatükile suud? Tutvustasid neile meie maitseid?

Kui räägitakse Eesti toidu tutvustamisest välismaal, siis mis on see, mis läheks kaubaks? Kui mingil festivalil Washingtonis pakuti kama, ütles üks ameeriklanna, et süüa see ei kõlba, aga näokoorimiseks on ideaalne. Vürtsikilu ei söö seal vist eriti paljud, katsetused meie viina müüa on lõppenud suhteliselt edutult. Hinnas on ainult ehk vaid kommid ja, muide, Eesti puuhalud, kuna nii uskumatu, kui see ka tundub, New Yorgis on palju kaminaid. Ka minu maja ümbruskonnas müüdi kolmes poes halge sildiga Made in Estonia. Eesti Majas verivorsti tegemisest kirjutas New York Times küll ka kui eksootikast. Et kõik olid verised ...

Milliseid rahvuskööke sa eelistad?

Meeldib ikkagi Aasia. Hiina, Tai ja Korea toit on väga hea. Teisalt Itaalia köök. Vietnami võileivad liha, porgandisalati ja koriandriga oli üks parimaid leide, mille eest maksad neli dollarit. Ka Vietnami supp loomalihaga on täiesti oivaline: puljongit keedetakse tunde, üks lisatavaid vürtse on jumalik tähtaniis.

Kuidas sa New Yorgi einestamisvõimaluste rägastikus orienteerusid?

New Yorgis on veetlev, et iga tahte saab kohe rahuldatud. Pidevalt toimuvad vestlused teemal mida me sööme, väljas einestamas käimine ongi seal sport. Toit on kahtlemata teema, kuigi paljud täpselt ei tea, kuidas seda tehakse. Kolmapäeviti ilmub New York Timesi lisa restorani- ja üldse toidu-uudistega alates kõige kuumemate kohtade arvustustest ja lõpetades infoga, kes peakokkadest on liikunud teise kohta, mis on toiduturu uued suunad. Märksõna on kirevus. Valik on suur, restorani nime kandvaid kohti on New Yorgis 15 000 ning sageli otsustatakse selle põhjal, kus kõige kiiremini ja taskukohasemalt saab. On paiku, kuhu reserveerid laua kuu aega ette, lähed ülikonnas mõnikord nõutakse ka lipsu, ja tead, et raiskad õhtule paarsada dollarit. Ja on ka juhtunud, et pärast ülimat gurmeed sööd pitsat ... Nõudlus on nii suur, et õhtu jooksul võib restoranis olla kolm katet, teenindatakse hästi kiiresti. Mõnigi kord on kelner seisnud kõrval ja oodanud, et sa oma magustoidu lõpetaksid. Euroopas sellist survet pole. Teisalt ei meeldi mulle ülihiline söömine, nagu on Lõuna-Euroopas.

Kas enamiku Seksi ja linna kultusrestorane oled järele proovinud?

Osa neist kindlasti. Nobu oli ja on koht, kuhu ligi pääseda on raske. See oli kindlasti seriaalis. Aga paljud on ilmselt juba kinni, sest seriaali tehti ju üsna ammu ja New Yorgi restoraniskeene kuumad paigad vahetuvad kiiresti. Kindlasti on peamiseks toidumängude tandriks all-linn: Greenwich Village, Soho, Tribeca. New Yorgis on üsna tavaline, et kui restoran pinnale ei suuda jääda, pannakse uksed kinni ja alustab järgmine katsetaja. Mu korter asus majas, mille allkorrusel vahetusid restoranid tõesti väga tihti: vist kümne aasta jooksul neli. Ja veel: kui Eestis on ehk paar peakokka, keda teatakse, siis New Yorgis on peakokad kuulsused. Samuti on kuuma restorani suur unistus saada kohe kohale kuulsused ja modellid ning fotograafid ja ajakirjanikud. Eks see ole nii kõikjal maailmas.

Restoran on muidugi lai mõiste ...

... jah, Hiina nuudlikohast kuni mitmetärniseni. Valge linaga kaetud laua taga muidugi sööd palgast olulise osa maha, Hiina kohas saab vahel mõne dollariga hakkama. New York sünnitab meeletut tempot ning lõuna haaratakse sageli tänavalt karbiga, keegi ei hakka kodus tehtud võileiba kontorisse kaasa võtma. Umbes viis aastat tagasi ilmusid tänavatele peamiselt Aasia ja Kreeka toitu pakkuvad kärud, nii polnud vaja restoranipinda üürida. Kuid politsei hakkas neid välja tõrjuma, sest nad võtsid kitsastel tänavatel palju ruumi.

Missuguseid trende toiduilmas veel täheldasid?

Mahe- ehk orgaanilise toidu trend süvenes jõuliselt. Jah, palju on Ameerikas pakse, süüakse ebatervislikult, keemiat täis toitu; teisalt pannakse rõhku välimusele ja loetakse toiduainete silte. Toidutrendid vahelduvad. Näiteks umbes kümme aastat tagasi muutus New Yorgi restoranide köökides popiks kana, seda hakati pakkuma kõikjal: pool kana ja juurde salat. Kana pidi olema vabalt kasvanud, see tähendab ilmselt, et vähemalt korra ise üle õue jooksnud. Palju tähelepanu pööratakse New Yorgis viimastel aastatel leivale. Samas lugesin hiljuti New York Timesist, et Prantsusmaal, kust see trend USA-sse jõudis, on leiva populaarsus kahanemas. See oli muide esilehe artikkel! Ameerika omapäradest rääkides: USA-s ei kasutata süües nuga. Toit küll tükeldatakse noa abil, siis aga pannakse nuga kõrvale ja süüakse kahvliga. See on täiesti aktsepteeritud ka etiketiraamatutes. Asi olevat selles, et USA-sse ümberasunud ei tahtnud süüa nagu Vanas Euroopas noa ja kahvliga, vaid omamoodi. Keegi muidugi pahaks ei pane, kui sööd noaga. Samuti on New Yorgis kirjutamata seadus, et väljas einestades ei telli ükski kohalik pudelivett. Mis mõtet on maksta vee eest rohkem kui kokteili eest? Kui näed restoranis kedagi, kellele on kaela määritud kaheksadollariline veepudel, on tegu turistiga.

Mida sina jood peale vee?

Kanget alkoholi ma üldjoontes ei joo. Vahel ikka veini. Ameerika ei ole muide alati olnud suur veinimaa, kuigi Californias ja mujal ju häid veine tehakse. Vein on laudadele ilmunud viimase 3040 aasta jooksul. Põhiteemaks on seal ikkagi kokteilid. Vähemalt New Yorgis: Dry Martini ja seda mitte Euroopa mõistes
kokkusegatult, Martinit ja džinni, viina peaaegu pooleks, vaid ikka vaid tilk Martinit, mis võtab kangelt kraamilt peaaegu täielikult alkoholi maitse. Väga ohtlik kokteil, aga elegantne nagu James Bondi filmis. Pokaal šampanjat kuulus ooperiõhtu juurde ning maksis Metis (Metropolitan Opera toim) koletu hinna. New Yorgis kestab pidu tegelikult seitse päeva nädalas, nii et ennast tuleb seal kalibreerida. Mulle meeldisid ka kõiksugused rohelised tervisekokteilid raw food ehk toortoit on kindlasti trend , mida suristati kokku väsimuse vastu, stressi vastu jne. Vormis aitab hoida New Yorgis ka kõndimine. Kuna ma
autoga ei sõitnud, jalutasingi päevas oma vajalikud 10 000 sammu.

Kuidas suhtud maiustesse?

Vanasti sõin hästi palju magusat, nüüd järjest vähem. Lihtsalt kadus isu ära, nagu umbes seitse aastat
tagasi jätsin päevapealt maha suitsetamise. Aga sellele eelnes üle 20 aastat tõmbamist. Hakkas tunduma, et enda eest tuleb rohkem hoolt kanda. Ei taha ju kiiresti vananeda. Ameerikas mõtlevad nii ilmselt miljonid,
eriti 1960-ndate aastate beebibuumi ajal sündinud, kes, tundub, on lausa veendunud, et nad ei sure kunagi.

Milline oli su tavaline hommikusöök New Yorgis?

Ideaalne hommik oli selline: kaks klaasi vett ja Central Parki kümnekilomeetrisele jooksuringile. Esiteks põletad nõnda eelmise päeva kaloreid, teiseks saad terve jooksmise aja fantaseerida, mida hommikuks sööd. Paljudele on tühja kõhuga trenni tegemine vastuvõetamatu, aga mulle meeldib väga: oled unine, esimesed 15 minutit keha ei saa aru, et sa tõepoolest t e e d k i seda, siis läheb mõnusaks. Olen püüdnud vältida toidulisandeid, kuid võtan multivitamiine. Pärast jooksu ostsin Starbucksi umbes pooleliitrise kohvitorbiku piimaga. Muuseas, veel 15 aastat tagasi kurdeti, et Ameerikas ei osata kohvi teha. Õnneks on nüüd tekkinud palju kohvikuid ja seda juttu, mida vahel Eestist tulnutelt olen kuulnud, et peaks kohvipuru kaasa vedama ja hotellis kohvi keetma, enam rääkima ei peaks. Hommikukohvi juurde võtsin võileiva või kaerahelbepudru. Aga selliseid jooksuga algavaid ideaalhommikuid oli ikkagi vähe, sest ajavahe tõttu Eestiga pidin hommikul kohe tööle hakkama. Nii et enamasti algas päev topsiku-kahe kohviga ja arvuti kõrval söödud einega.

Kas mõnikord sõid ka rämpstoitu?

Teadsin alati juba ette, et komandeering tähendab kõvasti ebatervislikku aega, näiteks vahel hamburgerit hilisõhtul, sest kõik ülejäänud kohad on suletud või ei olegi väikelinnades muud. Kogu Ameerika ei ela 24 tundi nagu New York. Aga minu arvates vast kõige ohtlikum oli New Yorgis toidu kojutellimine. Annad vaid oma krediitkaardi numbri ja 1520 minuti pärast on sul ukse taga toit ükskõik millisest restoranist. Selleks on vaja veebiküljel www.seamless.com teha neli klikki. Restorani vähemalt jalutad ja tuled sealt tagasi, aga koju tellides istud toas, sööd, viskad pappnõud minema, pesed käed ja ongi kõik. Aga eks ma ikka lubasin seda lõbu endale vahel ka.

Kas sul on Eestis oldud kuude jooksul juba tekkinud mõni lemmik-toidukoht?

Tallinnas meeldivad Neh, Moon ja Kolm Sibulat, samuti Telegraafi hoov, kuhu linnamelu ei ulatu. Päris lemmikut ei usu, et tekibki, sest mulle meeldib mitmekesisus, uued elamused.

Aga kui pead köögis oma jõududega hakkama saama?

Teen midagi kerget, näiteks keedan pelmeene. Suvel valmistan vanemate maamaja aias kasvatatust kiirelt värske salati.

Kas sa välistad midagi oma menüüs?

Huvitav, et keha on hakanud tõrkuma rasva vastu. Vahel, kui olen söönud mida rasvast, tunnetan, et füüsiliselt on paha. Mida ma tõesti ei taha, on aga näiteks aju. Kord tellisime seda Pariisis, mäletan, et see kleepus rasvasena suulae külge. Ka soolikad ei meeldi. Kuid verivorst on hea, Argentina veribonbonid isegi paremad kui meil, nendes on vähem tangu. Aga ameeriklaste toidusedelit vaadates on teinekord huvitav, mida ei taheta süüa: üks asi on näiteks jänes. Kohe tuleb neile Disney multikategelane meelde, punkt. Samas hirveliha süüakse, järelikult Bambi-efekti pole ... Vanasti võisin ära süüa supi, prae ja magustoidu, nüüd üldiselt enam mitte. Võtan restoranis pigem mitu eelrooga või kergema põhiroa. Vanasti tehtigi ju täiesti teistmoodi toite.

Kas sulle meenub nõukaajast midagi maitsvat?

Lapsepõlvest on meeles ebamäärane koolisöökla lõhn ja kalapäevad. Sõime turska, mis tundus tülgastav, aga on tegelikult kallis ja hea kala. Aga Poola kastet, mida sinna juurde pakuti, rasvasuse pärast enam ei tahaks. Ikka meenub suvine korilus ja aialapp koos väikese hütikesega, mis põhjamaade inimesel peab olema. Kunagi välistasin, et võiksin suvilas aega veeta, nüüd on väga tore, kui saad ise aias maasikaid, tomateid ja piparmünti korjamas käia. Kuid eks ma välistasin ka New Yorgi päevil üldse elamise kusagil mujal kui seal. Aga näe, nüüd olen Tallinnas. Augustikuise puhkuse ajal uuesti New Yorgis olles tundsin, et see on mulle seni ikkagi rohkem kodulinn kui Tallinn. Siin tahan tööd teha, kuid seal olen harjunud elama. Oma teadlikust täiskasvanuelust olen seal olnud ju 19 aastat.

Nii rikkaliku suurlinnakogemusega meenub sulle kindlasti mõni eriline õhtueine ...

Raske öelda ... Ma arvan, et kõige tähtsam on süüa kellegagi koos. Kümmekond aastat tagasi sõitsin üksi Veneetsiasse. See on linn, mis üksiolekut veelgi võimendab. Kui kohalikus restoranis õhtust sõin, astus ligi restoraniomanik ja ütles, et üksi ei tohi süüa. Ja istus minu lauda. Seltsiks.

Vietnami võileib bnh mi

Elutuba

$
0
0
PROFF

Atmosfäär: 7
Teenindus: 6
Toit: 5
Kas läheksin sinna uuesti?

Kuna menüü pidavat kuuldavasti kogu aeg vahetuma, siis mõne korra võiks veel uudistada küll.

MENÜÜ
Eelroog
Õrnsoolasiig pošeeritud munaga krõbeleival 6.50
Gazpacho 3.

Pearoog
Osso bucco värske salatiga 8.
Ehe kukeseenekaste värske kartuliga 7.

Dessert
Pannkoogid mustasõstramoosiga 4.
Kokku 36.58

MILJÖÖ

Restoran Elutuba asub Kalamaja boheemlaslikul vaiktänaval, omaette väärtuseks valgeks võõbatud piklik hoov, milles leiduvad vaba käega seatud lilled, riiulid, makropildid ja igati mõnus aiamööbel. Restoraniruum on mahukas, kodune ja leidliku kujundusega. Riiulite, leti ja atmosfääri pehmendavate kardinate taga askeldavad kokad, baar on suunatud näoga külastajate poole ja nii saab näiteks vaadata, kuidas valmib aromaatne kohv. Mööblit on eri kümnenditest, peamiselt siiski kolmekümnendatest, lisaks padjad, pisike eksinud kaisuloom, väärikas kõrge peegel, kandiline diivanilaud ja hubaseks ootamiseks
antikvariaatset kirjandust. Ah jaa, tähelepanu tasub pöörata laevalgustitele, sellele, kuidas maskuliinsest metallist on naiselik joon välja võlutud. Samuti jäi pilk mitmelgi korral peatuma väga ilusatel lauanõudel.

TEENNINDUS
Vastuvõtt oli sõbralik, kiirelt leidsime sobiliku laua ning hetke pärast ilmus sellele karahvin jääkülma veega ning lihtsale paberile prinditud menüü ja joogikaart. Viimati mainitul oli oodatust muljetavaldavam valik eine, mis kõik kenasti päritolumaadega märgistatud. Suurepärane. Kui teenindus siiski kahe sõnaga kokku võtta, siis oli see kohmakas, kuid siiras. Puudu jäi teenindusoskustest ja siseteabest, kuid see oli kompenseeritud
ettekandjate üdini armsa olemisega. Pop-up-laadse õueala eksperimentaalprojekti puhul ei pane seda vist keegi pahaks. Oluline on ju, et iga külastaja ennast sealses atmosfääris hästi tunneks, et toimiks teenindaja ja kliendi vaheline kommunikatsioon ning külastusest jääks positiivne mulje. Meile jäi.

TOIT
Nüüd siis peamisest söögist. Menüü koosnes kuuest eel- ja pearoast, kahest supist ja lasteroast ning kuuest desserdist. Eelroogi ei oodanud me kaua. Valisime soojade suvepäevade lemmiku gazpacho. See osutus kahjuks äärmiselt magedamaitseliseks ning ebaühtlaselt peenestatuks. Võtsime abiliseks soola ja olimegi päästetud. Eelnevalt saime hoiatatud, et teiseks eelroaks valitud õrnsoolasiig krõbeleival on toekas toit. Osutus see aga väikeseks pettumuseks, sest vaagnal oli suurte tükkidena rebitud rohelise salati valik, mida vist kokk ei olnud hommikul üle maitsenud: mitmed lehed olid juba mõrud, siis natukene siiaribasid ning küljele vajunud kujutu pošeeritud muna. Kuna salat oli kastmetu või õlitu ning ka pisike muna ei suutnud oma sisuga nende puudumist kompenseerida, siis üldine tervik ei olnud nauditav. Pearoaks valisime eheda kukeseenekastme värskete keedetud kartulitega ning ühe aegade lemmiku osso bucco. Kukeseenekaste osutus küll hästi maitsestatuks, aga nii vedelaks, et pidi vanaisade kombel kahvliga kartuleid kastmesse purustama, et seda maitsvat suutäit kuidagigi nautida saaks. Lisand puudus sootuks. Mängisime siis mõttega, et üks õrnalt hapendatud kurk oleks päästnud hetke. Osso bucco oleks võinud veel pajas edasi podiseda, sest liha ei olnud päris valmis luudelt lahkuma. Rõõmsaks oleks teinud
meid see, kui lisandiks oleks pakutud võõralt mõjunud värske salati asemel neidsamu köögivilju, mis lihaga koos haudunud, või natukene klassikalist risotot. Maitsestatud oli liha siiski hästi ja luuüdi sai ka ära nauditud. Lapsemeelseks lõpetuseks nautisime pannkooke, neid suuri, rohke moosiga.

PROFAAN
Sisearhitekt (26)
Noorsootöötaja (24)

Atmosfäär: 10
Teenindus: 10
Toit: 10
Kas läheksin sinna uuesti?

Hindasime maksimumpunktidega, kindlasti külastame veel kord ning soovitame ka teistele.

MENÜÜ
Eelroog
Gazpacho
3.
Haugiuhhaa aoliga 5.50

Pearoog
Marineeritud pardirind köögiviljadega 12.
Osso bucco 8.

Dessert
Marjasupp juustukreemiga 5.
Kodune kohupiimakook erinevate marjadega 3.
Kokku 42.50

MILJÖÖ
Elutoa näol pole tegemist tüüpilise restoraniga. Tänaval puuduvad infoviidad ning sissepääs on veidi nurgatagune ja salapärane. Et peaukseni jõuda, tuleb läbida sisehoov, kus ilusa ilma korral on võimalik einestada. Siseruum on retrohõnguline ja eklektiline, jääb mulje, nagu oleks kogu sisustus alates toolidest kuni kahvliteni justkui vanakraamipoest kokku ostetud. Pidulikkusele viitavad aga valged laudlinad ja küünlad. Silma torkasid laes olevad robustsed tehnilised valgustid, mis võivad kuuluda esialgsele interjöörile ning teevad üldmulje veel rajumaks. Kõik see kokku moodustab toreda ja omapärase kohvikuatmosfääri.

TEENINDUS
Restorani personali puhul jäi silma tulvitsev entusiasm ja tragidus, kohati olime meie liiga uimased ja meil tuli mõnel korral teenindajad tagasi saata. Olemine oli äärmiselt vaba. Kohati oli tunne, nagu oleksime kellelgi külas ja mitte restoranis. Teenindus laabus kiirelt ja asjalikult, samuti oldi abivalmid vastama lisaküsimustele toitude kohta.

TOIT
Meie menüü koosnes kolmest osast: supp, praad ning õhtu lõpetuseks magustoit ja kohv.
Salakuulaja 1: Olen külmsupiaustaja ja Elutoa gazpachoga jäin väga rahule. Eriti meeltmööda oli küüslaugu domineeriv maitse, mis sobis tomatipüreega hästi kokku. Õhtut kroonis marineeritud part: täiuslikult küpsetatud liha koos hooajaliste kohalike saaduste värske kartuli, vaarikate, rohelise salati, sõsarde ja virsikuviiludega. Maitsed sobisid väga hästi kokku ning täiendasid üksteist. Marjakook maitses koduselt ning mahlaselt. Meeldis see, et järjekordselt oli kasutatud sõstraid, rabarberit ja vaarikaid. Mulle meenutas see vanaema tehtud suvist kooki.
Salakuulaja 2: Kuna õues oli vihmane ja jahe, otsustasin alustuseks valida kuuma ja kosutava haugiuhhaa küüslaugu-aoliga. Värske kartuli maitse andis traditsioonilisele supile väga palju juurde, kala oli piisavalt ning kõikide koostisainete maitsed olid puhtad ja eristatavad. Osso buccos ei pidanud samuti pettuma. Veiseliha lausa sulas suus ja kaste andis intensiivsust juurde. Kõrvale serveeriti toorsalatit, mis oli värskendav täiendus tugevatele maitsetele. Magustoit, marjasupp juustukreemiga, oli meeldivalt suvine ja värskendav. Meenutas kodust rabarberikisselli, mida oli rikastatud erinevate hooajaliste marjadega. Maitsed olid jällegi puhtad ja naturaalsed.

Mozzarella-tomatisalat krõbedal saial

$
0
0
1. Tükelda tomatid sektoriteks ja aseta koos kikerherneste, hakitud küüslaugu ja puruks rebitud basiilikuga
kaussi. Lisa oliiviõli, sool ja pipar. Sega korralikult läbi ja jäta paariks minutiks tõmbama.
2. Lisa rukola ja põldkännak, sega kergelt läbi ja aseta kahele krõbedale röstitud saiaviilule. Kõige peale tõsta mozzarella.

Toidud minu aiast

$
0
0
Kõike korraga ei jaksa aga süüa ja küps aegki saab nii kiiresti otsa. Mina panin n-ö stardipaketiks kirja mõned oma selle sügise alguse lemmikud. Valmistasin paar kergemat rooga, kuigi päris ausalt öeldes tekib juba isu tummisema toidu järele. Nautige ilusaid ilmasid looduses ja aias, kuniks neid veel on.

Mozzarella-tomatisalat krõbedal saial
Ürdipestopasta
Peedirisoto kitsejuustu, basiiliku ja lehtpeediga
Kukeseente ja peekoniga täidetud suvikõrvitsad
Osso bucco
Üks tore bruschetta-valik

Ürdipestopasta

$
0
0
1. Ürdipesto kohta on päris keeruline täpselt grammi kaupa öelda, kui palju midagi läheb. Rukolat ja põldkännakut võiks olla ehk 50 g, peterselli ja basiilikut pisut vähem.
Minu pesto muutub vastavalt hooajale: kevadel on selles naati ja nõgest, suvel basiilikut ja rukolat. Teen tiiru aias, kraban söödavat rohelist kaasa ja viskan koos küüslaugu ja oliiviõliga blenderisse. Valan juurde natuke
vett, et oleks kergem blenderdada ja et pesto tekstuur tuleks ühtlane. Maitseks pisut soola.

2. Aja vesi keema, lisa sool ja spagetid. Kui spagetid on ilusti veega kaetud ja vesi on jälle keema tõusnud, lisa tükeldatud lehtpeedilehed ja osa vartest ka. Keeda spagette koos lehtpeediga vastavalt pakendil toodud keemisõpetusele. Üldiselt on italianodel kuldne reegel: perfektse al dente pasta jaoks keeda seda alati 1 minut vähem, kui on pakendil kirjas.

3. Nõruta spagetid, jättes natuke keeduvett alles. Vala spagetid kaussi, lisa 45 sl ürdipestot ja suts pastakeeduvedelikku ning riivi hulka 50 g parmesani. Sega korralikult läbi ja serveeri kohe koos riivitud parmesaniga.

Peedirisoto kitsejuustu, basiiliku ja lehtpeediga

$
0
0
1. Pese peet harjaga hästi puhtaks ja lõika kuubikuteks. Aseta ahjuplaadile, piserda oliiviõliga ja maitsesta soolaga. Küpseta 200-kraadises ahjus 15 minutit, võta ahjust välja, lisa hakitud küüslauk ja basiilik. Sega läbi ning jäta tõmbama.

2. Kuumuta puljong ja hoia käepärast. Haki sibul ja lehtpeedivarred peeneks. Leheosa lõika suuremateks tükkideks. Sulata potis või, lisa sibul ja lehtpeedivarred. Pruunista pisut. Tõsta hulka risotoriis ning prae paar
minutikest. Hakka tasapisi puljongit lisama, nii et riis oleks kogu aeg vedelikuga kaetud. Ära lase risotol ära kuivada! Sega riisi pidevalt. Kohe, kui tundub, et vedelikku on juurde vaja, lisa puljongit. Vahepeal kalla puljongi asemel pool klaasi valget veini.

3. Kui oled risotot niimoodi seganud 15 minutit, lisa lehtpeedilehed, riivitud parmesan ja peaaegu kogu kitsejuust. Keeda veel 56 minutit. Riis peab jääma al dente, aga kreemja kastmega. Kõige lõpus lisa peedikuubikud, sega toit läbi ja serveeri kohe kitsejuustulaastude ja basiilikuga.

Kukeseente ja peekoniga täidetud suvikõrvitsad

$
0
0
1. Lõika suvikõrvitsad pikkupidi pooleks ja kraabi lusikaga sisu välja. Aseta lootsikud tihkelt ahjuvormi, puista
üle soolaga ja küpseta 200 C juures 10 minutit. Kalla ära eraldunud vesi.

2. Vahepeal puhasta seened, mis ei vaja kupatamist: haki peeneks ja prae pannil võis koos tükeldatud peekoni, sibula ja salveiga. Prae nii kaua, kuni vedelik on seentest eraldunud ja aurustunud. Kui tuleb palju vett, siis kalla enamik ära. Maitsesta soola ja pipraga.

3. Sega kokku muna, koor, riivitud juust ja hakitud till. Täida suvikõrvitsad seeneseguga ja kalla peale munakooresegu. Küpseta 200-kraadises ahjus umbes 25 minutit ehk kuni munasegu on hüübinud ja vorm
pealt kuldne. Serveeri suvikõrvitsaid koos väikese salati ja küpse munakoore-juustuseguga.

Osso bucco

$
0
0
1. Puhasta köögiviljad. Poolita sibulad, lõika porgandid pikkupidi liistakateks, sellerivars 10 cm juppideks, tomatid sektoriteks.

2. Kuumuta malmpott pliidil ja sulata selles või, lisa suts õli. Veereta lihatükid jahust läbi ja prae mõlemat poolt kuldseks. Lisa rosmariin ja poolitatud sibulad. Tõsta lihatükid potist välja. Lisa sibulatele ülejäänud köögiviljad ja oad ning veel killuke võid. Pruunista paar minutit. Lisa potti lihatükid, vein ja puljong. Puljongit olgu nii palju, et see kataks köögiviljad ja liha. Kata pott kaanega ja lase haududa hästi madalal temperatuuril 3 tundi. Vahepeal kontrolli, et lihatükid oleksid ikka vedelikuga kaetud. Maitsesta pipra ja vajadusel ka soolaga, sõltub
puljongi soolasusest.

3. Serveeri pajarooga koos röstitud krõbeda saiaga, et saaks viimsedki kastmejäägid taldrikult kätte.

Üks tore bruschetta-valik

$
0
0
1. KATE
Haki sibul ja värsked või soolveest leotatud seened peeneks. Lõika suvikõrvits pooleks ja eemalda lusikaga sisu, sest see muudab massi muidu liiga vesiseks, ning tükelda väikesteks kuubikuteks. Pruunista või ja õli segus sibul, lisa suvikõrvits ja prae paar minutit. Tõsta hulka tükeldatud seened ja puruks rebitud salvei. Pruunista umbes 5 minutit. Kui seened ajavad välja palju vett, siis mina soovitan enamiku sellest ära kallata ja kuumutada seeni senikaua, kuni vedelik on kadunud. Vajadusel võid nüüd veel võid lisada. Vala hulka valge vein ja koor. Kuumuta paar-kolm minutit, lisa riivitud parmesan ning maitsesta soola ja pipraga. Serveeri soojalt röstitud krõbedal saial.

2. KATE
Lõika paprika pooleks, eemalda seemned, prae viljaliha kuumal pannil mõlemalt poolt pruuniks. Nahaga poolt võid lausa kärsatada, siis tuleb koor ilusti maha. Koori paprika ära ja aseta kaussi. Maitsesta oliiviõli, palsamiäädika, küüslaugu, basiiliku, soola ja pipraga. Sega läbi ja lase vähemalt 20 minutit tõmmata. Kui valmistad suurema koguse, siis võid paprikaid ka ahjus küpsetada: nahaga pool üleval, grillrežiimil 200 C juures, kuni nahk on pealt mullitav ja tumepruun. Koori samamoodi ära ja pane marinaadi. Määri röstitud saiad ürdipestoga. Lisa pool paprikat ja viilutatud kitsejuust. Kaunista basiilikulehega.

3. KATE
Tükelda tomat ja aseta koos hakitud küüslaugu ja puruks rebitud basiilikuga kaussi. Lisa oliiviõli, sool ja pipar. Sega korralikult läbi ja jäta paariks minutiks tõmbama. Aseta röstitud krõbedale saiale ja kata viilutatud mozzarellaga.

Palju kära goji ümber

$
0
0
Taralõng (Lycium) on 80-liigiline puittaimede perekond, mis kuulub maavitsaliste (Solanaceae) sugukonda. Euroopa on kolme liigi, Austraalia ühe, Lõuna-Aafrika 17 ja Ameerika 51 liigi kodumaa.

Taralõnga teaduslik nimetus on antud Lõuna-Anatoolia maakonna Lüükia järgi. Taralõnga perekonda kuuluvad asteldega või asteldeta ühe- või kahekojalised põõsad. Kõige tuntumad liigid on Kagu-Euroopast kuni Hiinani looduslikult kasvav harilik taralõng (L. barbarum) ja Hiinast pärit hiina taralõng (L. chinense). Hiina taralõng on kodumaal 12 m kõrguste kaardus okstega heitlehine põõsas. Lillakad tähtjad õied puhkevad põõsal juulis ja õitsemine kestab sügiskülmadeni.

Heitlehist ja astlalist kuni 2 m kõrgust harilikku taralõnga kasvatatakse Eestis suhteliselt harva ilutaimena aedades, parkides ja haljasaladel. 0,51 m kõrgust heitlehist ja 0,52 cm pikkuste asteldega Hiina taralõnga okste tipud või kogu põõsas kipub meie lumeta pakaselisel talvel külmuma, kuigi enamasti küll taastub sellest. Harilik ja hiina taralõng taluvad külma kuni 23 C. Lumisel pehmemal talvel talvituvad taralõngapõõsad Eestis kahjustusteta.

Eestis kasvava hiina taralõnga saagikus on tagasihoidlik, ent müügil on hariliku taralõnga suuremate viljadega sordi Big Lifeberry istikuid. Kuivatatud marjadest eraldatud seemneid võib ise külvata.

Kahe sarnase ja süstemaatiliselt lähedase liigi eristamiseks peab uurima õisi ja vilju. Harilikul taralõngal on õied 23 tömbitipulise tupplehega, hiina taralõngal 35 terava ripsmelise tupplehega. Hariliku taralõnga õie kroonlehe servad on ilma karvadeta, hiina taralõngal aga karvased. Hariliku taralõnga vili on kuni 2 cm pikkune, hiina taralõngal kuni 1,5 cm pikkune.

Taralõnga vili on mari ja selles paikneb 1060 väikest kollast seemet. Mari on maitselt magus, pisut mõrkja kõrvalmaitsega. Väliselt meenutab kukerpuumarja. Kuivatatud marju on parem säilitada jahedas ja kuivas kohas.

Hiina taralõnga tuntakse teistes keeltes kui hiina kõrbeastelt ja hiina teetaime. Rahvapäraselt kutsutakse tema vilju goji- või hundimarjadeks. Eesti keeles on vilja korrektne nimetus taralõnga mari.

Hiina rahvameditsiinis kasutatakse hariliku taralõnga vilju mitmesuguste kaebuste puhul, näiteks palaviku ja kõrge veresuhkru korral. Hiina taralõnga vilju on Hiinas toiduks ja rahvameditsiinis kasutatud üle 2000 aasta toniseeriva ja tervist tugevdava vahendina. Lisaks kasutatakse ka lehti, varte ja juurte koort ning seemneid. Tee valmistamiseks kasutatakse hiina taralõnga lehti ja vilju.

Hiina taralõnga viljad sisaldavad erinevaid vitamiine (C, B1, B2, B3, B6, B12) ja antioksüdante (karotenoide beetakaroteen, luteiin, lükopeen jt), mineraalainetest on rohkem kaltsiumi, kaaliumi, rauda, tsinki ja seleeni.

Soovituslik päevanorm on tarvitada 2030 grammi kuivatatud taralõngamarju päevas. Varem peeti Euroopas taralõnga mürgiseks taimeks. Uued uuringud näitavad, et taralõnga viljades ja lehtedes on ka alkaloide, nt atropiini, kuid inimesele ohutus koguses.

Küpseid vilju võib tarvitada värskelt, kuivatatuna või külmutatuna supi-, pudru-, kastme-, müsli- või jogurtilisandina, aga ka riisi- ja lihatoitudes, aedviljaroogades ja küpsetistes. Viljadest saab valmistada mahla, viljalihaga mahla, püreed ja ekstrakti ning vilju kasutatakse ka veini, õlle ja kohvijoogi tegemisel. Kuivatatud vilju võib jahvatada ja saadud jahu lisada toitudele. Seemnetest pressitakse seemneõli, mida kasutatakse toiduõlina ja seepides.

Goji-marjasupp kaneeli, laimi ja kirsiga

Goji-marjasupp kaneeli, laimi ja kirsiga

$
0
0
1. Pane marjad, siirup ja kaneelipulk potti ootele. Siirupi asemel võid kasutada mõnd muud mahla, ehtsat laimi ja suhkrut. Kalla peale keev vesi ja jäta kõik 15 minutiks seisma.

2. Marjad, mis ise pisut suitsuse mekiga, muutuvad pehmeks ja imavad endasse hapuka siirupi ning maheda kaneeli maitsed.

3. Sega tärklis veega. Kuumuta supp, lisa segades sisse tärklis, kuid ära lase keema tõusta. Lase keedusel täielikult jahtuda.

4. Serveeri suppi vahukoore, vanilli- või kohupiimakreemiga. Väga hästi sobivad ka bubert ja kohupiimavorm.

Martsipani-õunapärg

$
0
0

1. Hõõru pärm soola ja vähese suhkruga vedelaks, ühenda käesooja piimaga. Lisa ülejäänud suhkur, kardemon, toasoe või ja muna, sega läbi. Edasi lisa vähehaaval jahu ning sõtku ühtlaseks siidiseks tainaks. Lase kerkida räti all soojas 4560 minutit ehk kuni tainas saavutab kahekordse mahu. Samal ajal valmista täidis.

2. Selleks sega või, suhkur, kaneel ja riivitud martsipan kreemjaks massiks (kõige mugavam on seda teha köögikombainis).

3. Jaga kerkinud tainas pooleks ja rulli kaheks 0,5 cm paksuseks nelinurgaks suurusega 30 x 20 cm. Määri tainale täidis ning puista üle riivitud õuntega, keera tihedalt rulli. Tõsta rullid 2426 cm läbimõõduga võitatud lahtikäivasse koogivormi või küpsetuspaberiga kaetud ahjuplaadile. Tee kääridega peaaegu põhjani ulatuvad sisselõiked (lõika kääridega pärg lihstalt 2-3 cm vahemaa tagant läbi) ning keera tekkinud viilud vaheldumisi ühele ja teisele poole.

4. Kata rätikuga ja jäta veel 1 tunniks toasooja kerkima. Seejärel määri lahtiklopitud munaga ja puista üle mandlilaastudega. Küpseta 175kraadises ahjus umbes 30 minutit (pöördõhurežiimil 20 minutit) või kunisai on küps ja kuldkollane. Puista jahtunult üle tuhksuhkruga.


Vorstikaste

$
0
0
1. Tükelda vorst või viinerid kuubikuteks ning pruunista pannil õli sees koos hakitud küüslauguga. Lisa jahu ning prae kergelt läbi. Kalla peale koor ning lase keema tõusta. Maitsesta soola ja pipraga ning lase vaiksel tulel mõni minut haududa.
2. Serveeri kas kartulipüree või keedetud kartulitega ning puista peale hakitud maitserohelist.

Hakklihapanniroog seente ja aedviljadega

$
0
0
1. Puhasta aedviljad ja lõika ribadeks. Vajadusel kupata seened ja/või tükelda väiksemaks.
2. Prae kuumal pannil väheses õlis esmalt hakkliha. Seejärel lisa sibul ning minuti pärast paprika- ja baklažaaniribad ja seened. Prae kuumal pannil, jättes aedviljad täpselt nii krõmpsuvaks, nagu ise soovid. Kõige lõpus, vahetult enne valmimist, lisa hiina kapsa ribad, kuumuta korra läbi ning maitsesta soola ja
musta pipraga.



HEA TEADA!
Suurema koguse valmistamiseks kasuta kahte panni mida vähem asju on korraga pannil, seda parema praadimistulemuse saad.

Kõrvitsašnitslid

$
0
0

1. Lõika kõrvits umbes poolesentimeetristeks viiludeks. Paneeri viile lahtiklopitud munas ja seejärel peterselliga segatud ning soola ja pipraga maitsestatud jahus.
2. Tõsta õliga määritud ahjuplaadile, pintselda pealt õliga ja küpseta 200-kraadises ahjus 20 minutit või kuni kõrvits on pehme.

HEA TEADA!
Kõrvits ületab karotiinisisalduselt isegi porgandit - mida kollasem vili, seda rohkem on selles karotiini. Lisaks leidub kõrvitsas C- ja B- vitamiine, kaaliumit, kaltsiumit, magneesiumit, fosforit ja rauda. On tõhus seedeorganite töö ja ainevahetuse turgutaja ning põletikuvastase toimega. Unetuse puhul on hea juua kõrvitsamehu meega.

Lindströmi kotletid

$
0
0
1. Maitsesta hakkliha soola ja pipraga. Sega hulka püreeritud kartulid ja lahtiklopitud muna. Vala tainasse vesi ning lisa peet ja sibul. Sega korralikult ühtlaseks ja klopi taianst hoolega, et vesi tainasse imenduks.
2. Vormi 8 suurt umbes 2 cm paksust kotletti. Prae pannil mõlemalt poolt 23 minutit ja küpseta üle 180 kraadi juures ahjus 5-10 minutit. Serveeri praetud muna, kartulite ja marineeritud kurgiga.

NIPP!
Marineeritud peedi asemel sobib hästi ka tavaline keedupeet.

Juustune tomati tarte Tatin

$
0
0
1. Koori küüslaugud ja keeda 6 minutit, kalla vesi ära, lisa veidi võid ja kuumuta pannil, kuni vesi on välja aurustunud ja küüslaugud veidi pruunistunud. Võta tulelt.

2. Lõika tomatid pooleks, sulata pannil või ja aseta tomatid, lõikepind allpool, pannile ja küpseta keskmisel kuumusel umbes 15 minutit või kuni need natuke pehmenevad. Küpsemise lõppjärgus nirista peale palsamiäädikas ja suhkur. Vajadusel maitsesta soola ja pipraga. Lase kastmel tomatite ümber pakseneda.

3. Rulli lehttainas 2 korda suuremaks kui küpsetusnõu, määri keskele toorjuustu, raputa peale parmesani ja kata teise tainapoolega, näpista servad kokku.
Kui kasutad ahjus küpsetamiseks sama anumat, kus kuumutasid tomateid, lisa tomatitele küüslaugud ja osa hakitud värsketest ürtidest, kata tainaga ja määri pealt munaga. Küpseta eelsoojendatud ahjus 200C juures 35 minutit või kuni tainas on küpsenud.
Kui kasutasid tomatite küpsetamiseks panni, aga piruka tahad teha vormis, siis tõsta ettevaatlikult pannilabidaga tomatid vormi, lõikepind allpool, säti vahele küüslaugud ja kata tainaga ja küpseta. Raputa pirukale enne serveerimist hakitud ürte.

HEA TEADA!
Lahtikäivas vormis küpsetades võib vormi vahelt tomatist vedelikku ahju tilkuda. Ahju põhja kõrbemise vältimiseks võiks selle katta fooliumiga.

Viewing all 581 articles
Browse latest View live